19. martā Bauskā, sporta centrā “Mēmele” notiks pirmais posms FIBA 3x3 Latvijas Skolu kausa izcīņā, ko organizē Latvijas Basketbola savienība, sadarbībā ar Latvijas Jaunatnes basketbola līgu. Par turnīru un citām iniciatīvām FIBA 3x3 basketbola attīstībā basket.lv iztaujāja LBS 3x3 basketbola koordinatoru Nauri Metnieku.
FIBA 3x3 basketbols asociējas ar brīvdabas laukumiem un vasarīgu saulīti. Skolu kauss startē martā sporta zālē. Kāpēc tāda izvēle?
Būtu lieliski, ja Latvijā martā varētu spēlēt zem klajas debess, bet nebūtu prātīgi turnīra grafiku balstīt uz cerību, ka atnāks agrais pavasaris bez lietus. Latvijas klimats nav ļoti labvēlīgs 3x3 basketbola attīstībai tikai zem klajas debess. Taču neviens neaizliedz 3x3 spēlēt arī zālēs un, ja vēlamies ilgtermiņā būt konkurētspējīgi pasaulē, bez turnīriem telpās neiztiksim. Sāksim tieši ar jauniešiem – auditoriju, kurā ir daudz neizmantotu iespēju.
Kāds būs Latvijas Skolu kausa izcīņas dalībnieku sastāvs un turnīru grafiks?
Sacensības rīkojam trīs vecuma grupās – U12, U14 un U16 – puišiem un meitenēm. Paredzēti pieci posmi dažādos Latvijas reģionos – Bauskā (19. martā), Saldū (26. martā), Cēsīs (2. aprīlī), Maltā (9. aprīlī) un Rīgā, Mežaparka sporta kompleksā (16. aprīlī). Labākās komandas iegūs ceļazīmi uz finālturnīru, kas 23. aprīlī paredzēts Rīgā, Mežaparkā. U12 grupas komandas spēlēs ar 5. izmēra bumbām, pārējās – ar standarta 6. izmēru.
Kas var pieteikt komandas?
Visi, kam deg acis par 3x3 basketbolu – treneri, skolotāji, vecāki. Iespējams, vecākajā grupā spēlētāji paši jau var saorganizēties. Pieteukumus sūtiet e-pastā: [email protected] , norādot skolu un komandas sastāvu.
Jaunajiem basketbolistiem spēļu netrūkst – vai nebūs “interešu konflikta” ar citiem turnīriem?
Posmi paredzēti otrdienās, kad LJBL spēles parasti nenotiek. Turklāt spēļu slodze visiem nav vienāda un 3x3 basketbols paver iespējas tiem, kuriem klasiskajā basketbolā tās ir gājušas secen.
Ievērosiet visus FIBA noteikumus?
Visos laukumos būs tiesneši. Patlaban katram laukumam nevaram nodrošināt individualizētu laika kontroli, tāpēc spēles sāksies un beigsies vienlaikus, neapturot laiku. Uzbrukuma 12 sekunžu noteikuma ievērošanu kontrolēs tiesneši. Pagaidām bez dažām atkāpēm no FIBA noteikumu prasībām neiztiksim, tomēr prasību latiņa jātur augstu un pakāpeniski jātuvojas standartam. Jo FIBA 3x3 basketbols ir tikpat nopietns sporta veids, kā klasiskais basketbols.
Līdz šim 3x3 basketbols vairāk attīstījies neformālā vidē, kurā darbojusies sava sacensību sistēma un labākie izauguši līdz vērā ņemam starptautiskajam līmenim. Kārtībai jāmainās?
Jāpapildinās. “Ghetto” kustība devusi milzīgu pienesumu 3x3 basketbola attīstībā, izveidojot pasākumu platformu un to piepildot ar sacensībām. Bet ar to nepietiek ilgtermiņa sportiskai attīstībai. Statistika ir daiļrunīga – Latvijas starptautiskajam reitingam lielāko punktu daļu devuši 15-17 labākie spēlētāji. Visu cieņu viņu entuziasmam, talantam un mērķtiecībai. Cerams, pašreizējie līderi izmantos savu iespēju un izcīnīs tiesības startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs. Bet tām sekos vēl citas olimpiskās spēles, kurām jāgatavojas jau laikus. Paši “Ghetto” kustības līderi atzinuši, ka jauniešu skaits viņu rīkotajos turnīros samazinās. Un tā jau ir Basketbola savienības misija – veidot piramīdu. Gan sadarbojoties ar jau aktīvajiem turnīru rīkotājiem, gan organizējot Latvijas sacensības, gan citādi stimulējot attīstību.
Kādas vēl iestrādes?
Esmu izstrādājis interešu izglītības programmu “3x3 basketbols”, kas jau akreditēta Rīgas pašvaldībā, un tiks akreditēta arī citur. Tā dod iespēju veidot interešu pulciņus 3x3 basketbolā – lieliska iespēja mazajām pašvaldībām, kur grūti nokomplektēt komandas klasiskajam basketbolam. Četrus piecus perspektīvus spēlētājus atrast vieglāk nekā 10-12.
Eiropā ir kāds precedents tādai programmai?
Tādu nezinu. Būt pirmajiem ir perspektīvi – iespēja ātrāk sasniegt rezultātu. Galvenais, jāsaprot, ka skaļi un pasākumi ir labi, bet jābūt arī izpratnei par sporta veida specifiku, spēlētāju attīstības procesu dažādos vecumos. Jārada apstākļus, lai izmantotu visu Latvijas basketbola potenciālu.
Specializācija?
3x3 basketbolam ir sava specifika – tā ir asa fiziska spēka spēle. Lai to labi spēlētu, vajadzīgs briedums un pieredze, tāpēc pa īstam nopietna spēlēšana var sākties pēc 20 gadu vecuma. Taču svarīgi, lai spēlētāji jau iepriekš uzsūktu vairāk informācijas par 3x3, saprastu tā specifiku. Tāpēc ir svarīgi iesaistīt pēc iespējas vairāk jauniešus.
Skolu čempionāts ir pirmais solis. Kādas vēl tuvākās sacensību ieceres?
Negrasāmies konkurēt ar “Ghetto” rīkotajiem pasākumiem. Latvija nav tik bagāta, lai veidotu paralēlas sacensību sistēmas. Pēdējos divus gadus “Ghetto” rīkojusi Latvijas čempionātu piecās grupās, saņemot LBS līdzfinansējumu. Tagad esam pārrunu procesā par 2019. gada sezonas norisi. Taču, kā jau teicu, LBS atbildība ir plašāka, tāpēc veidosim sadarbību ar pašvaldībām, kurās “Ghetto” turnīri nenotiek. Rīkosim sacensības, rosināsim attīstīt 3x3 basketbola infrastruktūru, iegādājoties laukumus. Uzmanības lokā būs jaunieši, meitenes. Jāgatavo tiesnešus. Kā jau teicu – mūsu misija ir strādāt ar visu piramīdu. Pasaulē konkurence aizvien saasināsies, lai nosargātu sasniegtās pozīcijas, būs jāiegulda liels darbs.
Arī tās smailē – starptautiskajā līmenī?
Protams. LBS atbildība ir Latvijas izlašu deleģēšana uz oficiālajiem turnīriem – Pasaules kausa izcīņu, Eiropas čempionātu, U23 Pasaules kausa izcīņu, U18 Pasaules kausu un Eiropas čempionātu. Nacionālās izlases līmenī liels atspaids ir spēlētāju nopelnītās vietas Latvijas Olimpiskās vienības sastāvā, kas nodrošina labus treniņapstākļus, iespēju izmantot medicīniskos pakalpojumus un sezonas laikā regulāri piedalīties augstākā līmeņa starptautiskajās sacensībās gan Naurim Miezim, Agnim Čavaram, Kārlim Lasmanim un Edgaram Krūmiņam, gan B sastāvā iekļautajiem U23 Pasaules kausa 2. vietas ieguvējiem Armandam Ginteram, Robertam Pāžem un vēl vairākiem perspektīviem basketbolistiem. Jauniešu izlasēm apstākļi – sastāva izraudzīšanās process, gatavošanās process – ar katru gadu kļūst profesionālāki, taču šai ziņā ir iespējas progresēt.
Kopā ar “Ghetto” cilvēkiem meklējam iespējas, lai vasarā Latvijā sarīkotu divas augstākā līmeņa starptautiskās sacensības – Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru un Challenger seriāla turnīru.
Pirmsolimpiskais gads – uzmanības centrā ceļš uz Tokiju. Cik tuvu mūsu līderi ir olimpiskajai debijai?
Ir trīs ceļi. Pirmais – Latvijas iekļūšana pirmajā divniekā Eiropas rangu tabulā, ko veido katras valsts 100 labāko basketbolistu sakrātie reitinga punkti. Patlaban esam 4. vietā, pavisam maz atpaliekot no Slovēnijas, vairāk – no Krievijas un ļoti daudz – no līderes Serbijas, ko noķert vairs nevaram.
Otrais – olimpiskais kvalifikācijas turnīrs 2020. gada maijā, kurā piedalīsies 20 valstu izlases saskaņā ar FIBA rangu tabulu.. Trīs labākās komandas varēs doties uz Tokiju.
Trešais – olimpiskais kvalifikācijas turnīrs 2020. gada jūnijā, kurā piedalīsies 6 valstu izlases saskaņā ar FIBA rangu tabulu. Uz Tokiju dosies tikai uzvarētāji.
Aktīvi spēlējot ne tikai labākajiem, bet gan visiem, kas pretendē uz vietu pirmajā simtniekā, raudzīsim līdz 1. novembrim apsteigt slovēņus un krievus. Ja neizdosies – jācer uz mūsu izlases varējumu kvalifikācijas turnīrā.
Zem Latvijas karoga 2. vieta Eiropas čempionātā, kā Ghetto Basket komandai 3. vieta Pasaules tūres kopvērtējumā – izskatās, ka tas varētu būt pa spēkam…
Sasniegtas ļoti augstas pozīcijas, taču jāņem vērā, ka līdz olimpiskajām spēlēm vēl priekšā pusotra sezona un, tuvojoties Tokijai, konkurence saasināsies. Līderiem novēlam izturību un veselību, bet pa īstam stipri būsim, ja viņiem aiz muguras augs un progresēs arī otrais sastāvs un jaunieši.
Komentāri (0)