EuroBasket2017 pēdējie akordi: zelts Slovēnijai, komplimenti Latvijai un FIBA optimistiski raugās nākotnē

Svētdien, 17. septembrī, Stambulā ar Slovēnijas izlases uzvaru pār Serbijas komandu – 93:85 (20:22, 56:47, 71:67) noslēdzās Eiropas basketbola 40. čempionāta finālturnīra 18 dienu maratons. Latvijas valstsvienība ieņēma 5. vietu – augstāko kopš neatkarības atjaunošanas – izcīnot 5 uzvaras un divus zaudējumus piedzīvojot pret abiem finālistiem.

Slovēnija kļuvusi par 14 valsti, kuras komandai izdevies uzvarēt Eiropas basketbola čempionātā, turklāt par pirmo kopš Lietuvas triumfa 2003. gadā, kam izdevās uzvarēt pilnīgi visās EuroBasket spēlēs.  Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Gorans Dragičs (Slovēnija), Zvaigžņu piecniekā līdzās iekļauti arī Aleksejs Šveds (Krievija), Bogdans Bogdanovičs (Serbija), Luka Dončičs (Slovēnija) un Pau Gazols (Spānija).

Nākamo reizi Eiropas medaļas tiks dalītas tikai pēc četriem gadiem, bet līdzjutēji savu valstu nacionālās izlases klātienē redzēs jau pēc divarpus mēnešiem – novembra beigās sāksies 2019. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas spēles. Formas būs tādas pašas, par saturu – sastāviem un iespējām komandā iesaistīt vismaz visus Eiropā spēlējošos labākos basketbolistus – īstas skaidrības gan vēl nav. “Šī preses konference veltīta EuroBasket2017, tāpēc, lūdzu jautājumus uzdodiet tikai par šo tematu,” FIBA pārstāvis čempionāta pēdējā dienā noorganizēto tikšanos ar medijiem uzreiz ievirzīja organizācijai vēlamajā gultnē, apejot slideno tēmu.

FIBA apmierināta un slavē Latviju

“EuroBasket2017” ir basketbola veiksmes stāsts,” FIBAEurope prezidents Turgajs Demirels un FIBA Eiropas zonas izpilddirektors Kamils Novaks savās uzrunās un atbildēs turējās pie šīs tēzes. Attaisnojusies pirms diviem gadiem veiksmīgi izmēģinātā formula ar grupu turnīriem četrās dažādās valstīs. Helsinkos un Telavivā mājinieku spēlēs lielās zāles bijušas izpārdotas. Skaitļi gan esot sliktāki nekā 2015. gadā, taču toreiz Lillē bijusi milzīga skatītāju piepildīta arēna. Uz jautājumu, vai rīkotājus nemulsināja pustukšās (maigi sakot) tribīnes izslēgšanas turnīra laikā, Stambulas posma rīkotāju pārstāvis atbildēja, ka vietējo līdzjutēju apmeklētību negatīvi ietekmējusi Turcijas izlases agrā izstāšanās, bet ārzemnieku aktivitāti, iespējams, samazinājuši drošības riski. Bet – finālspēle esot pilnībā izpārdota.

Preses konferencē neiztika bez Latvijas pieminēšanas. Uz jautājumu, vai basketbola varasvīrus nesarūgtināja tradicionālo favorītu Francijas un Lietuvas izstāšanās jau astotdaļfinālā, K. Novaks atteica, ka basketbolam  raksturīgs plašs labu komandu loks un rezultāti ļoti atkarīgi no pieejamā sastāva. Turklāt daudzas nacionālās federācijas nopietni strādā, cenšoties sekot līderiem. To apliecinot nelielās Slovēnijas iekļūšana finālā, un lielisku turnīru aizvadījusi arī Latvija. Šis komandu pāris kā veiksmes stāsts tika pieminēts divreiz (varas gaiteņos FIBA ģenerālsekretārs Patriks Baumans daudzu valstu basketbola organizāciju vadītāju klātbūtnē par sarkanbaltsarkanās komandas kvalitatīvo sniegumu paudis īpašu atzinību LBS ģenerālsekretāram Edgaram Šnepam).

Uz jautājumu, vai FIBA vadītājus nemulsina daudzu labu spēlētāju nespēlēšana EuroBasket2017, T. Demirels norādīja uz sacensību kalendāra pārslogotību un izteica cerību, ka jaunā sacensību sistēma šo problēmu varētu risināt. Proti, basketbolā, tāpat kā futbolā Pasaules kausa izcīņa un Eiropas čempionāts turpmāk notikos reizi četros gados, vismaz vienu vasaru četru gadu laikā izbrīvējot atpūtai.

Savukārt vaicājumu par tiesāšanas kvalitāti T. Demirels novirzīja K. Novakam, kurš atgādināja, ka daudz kritisku sarunu par šo tematu bijis arī iepriekšējos turnīros, kad ierindā bija arī Eirolīgas tiesneši. Pat tiktāl, ka FIBA vajadzējis ieviest naudas sodus par publisku tiesnešu kritizēšanu. Tiesāšanā vienmēr varēšot kaut ko uzlabot un tas arī tiekot darīts – izvērtējot konkrētās spēles, izgaismojot problēmas un tās risinot. Varēja noprast, ka dažu ne visai labi notiesātu spēļu dēļ (top1 esot Latvija – Krievija) FIBA no saviem principiem atkāpties negrasās.

“Paldies, kolēģi – iesim skatīties basketbolu,” K. Novaks pielika punktu nepilnu pusstundu ilgušajam saietam.

Būs jāmācās likumus

Tā gan gluži neesot, ka par basketbola politikas karstāko jautājumu – kā panākt, lai Eirolīgas klubi respektētu FIBA kalendāru un atlaistu spēlētājus uz nacionālo izlašu spēlēm – oficiālajās aprindās Stambulā netiktu runāts nemaz. LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps norāda, ka vispārējos vilcienos ieskicēts juridiskais ceļš, kas būtu jāiet nacionālajām organizācijām, un tuvākajā laikā “instrukcija” tikšot precizēta.

FIBA pozīcijas stiprina fakts, ka domstarpības starp starptautiski atzītu basketbola jumtorganizāciju un privātu sacensību rīkotāju nonākušas Eiropas komisijas redzeslokā, kur FIBA nodrošināts pilnīgs atbalsts. Eirolīgas rīkotāji oficiālā vēstulē apliecinājuši, ka respektēs izlašu “logus” FIBA kalendārā. Izstrādātajā kalendārā tas nav izdarīts, tātad pieļauta atkāpe no solītā, uz ko tiekot norādīts visās starptautiskajās instancēs. Problēma jāaktualizē arī Nacionālo olimpisko komiteju un valstu sporta galveno amatpersonu līmenī. Jau parādījušies signāli no dažām valstīm, kuru klubi laidīs spēlētājus. Kopumā FIBA vadībā šai ziņā valdot optimisms.

Spānija papildina medaļu kolekciju

EuroBasket2017 bronzas spēlē brāļiem Gazoliem pietika spēka un apņēmības (par meistarību neviens taču nešaubījās!), lai sagādātu savai valstij astoto Eiropas medaļu komplektu deviņos 21. gadsimtā notikušajos čempionātos (trīsreiz zelts, divreiz sudrabs, trīsreiz bronza; 2005. gadā bija 4. vieta). Pau 32 minūtēs guva 26 punktus un izcīnīja 10 bumbas, Marks 23 minūtēs (otro ceturtdaļu nācās izlaist, dakterējot pretinieka futbola stilā sasisto apakšstilbu) iemeta 25.

Līdz trešās ceturtdaļas beigām nekas neliecināja, ka spēlē atjaunosies intriga – 11:3, 32:17, 42:25, 58:43. Spāņi pat varēja atļauties izlases spēlētāja karjeras pēdējā mačā ilgi turēt laukumā Huanu Karlosu Navarro (3 kļūdas, 2 punkti un tie paši ar tiesnešu lēmumu, jo pretinieks skāra izmesto bumbu jau pēc svilpes). Tomēr krievi, spēlējot bez Alekseja Šveda, ar Dmitrija Kulagina pūlēm, Andreja Voronceviča un tālāko rezervistu pūlēm beidzot atrada sev izdevīgu spēles ritmu un 165 sekundes pirms beigām spāņu pozīcijas pamatīgi sašķobījās (78:76). Kritiskajā brīdī augstāko klasi kārtējo reizi Pau Gazols, ieraidot grozā pēc neprecīza soda metiena atlēkušo bumbu. Pēc tam vairākas neveiksmīgas epizodes aizvadīja 2007. gada Eiropas čempions Vitālijs Fridzons un nepalīdzēja arī Alekseja Šveda atgriešanās laukumā. Spānija uzvarēja ar 93:85 (21:13, 45:28, 66:55).

Slovēņu mašīna iebuksēja, bet neapstājās

Rīkotāji nebija mānījušies – pirmie slovēņu fani zāli ņēmās pieskandināt divas stundas pirms spēles sākuma un līdz mačam sektori bija piepildīti, zāli sadalot apmēram proporcijās 60 pret 40 slovēņu labā.

Pirmais puslaiks iezīmēja vienu no galvenajiem cīņas laukiem – vai serbiem izdosies kaut cik ierobežot slovēņu ārējās līnijas aktivitātes un izmantot nominālo pārsvaru piektā numura pozīcijā? Uz abiem jautājumiem atbilde bija negatīva. Neapturamais Gorans Dragičs 16 minūtēs 23 sekundēs sameta 26 punktus (2p. 7/12, 3p. 2/2, sodi 6/6), Klemens Prepeličs pievienoja vēl 12 (3p. 3/5) un, kaut arī Luka Dončičs nekādi nespēja trāpīt no tālienes (8 punkti, 3p.0/4), otrajā ceturtdaļā Slovēnija pretinieku grozā sabēra 36 punktus. Piedevām ar ātrumu piespieda arī serbus vismaz uz brīdi spēlēt bez centriem un panākot līdzsvaru cīņā par atlēkušajām bumbām (16-16).

Otrajā puslaikā spēles ātrums samazinājās, aizsardzības intensitāte un spriedze pieauga. Dragičam spēka rezerves beidzās trešajā ceturtdaļā, apstājoties pie 35 gūtajiem punktiem – par vienu vairāk nekā čempionāta līdzšinējā rekorda autoram Kristapam Porziņģim. Piedevām 26. minūtē potītes savainojuma dēļ spēle beidzās Dončičam. Kolektīvāk punktus krājušie serbi neatlaidīgi mina pretiniekiem uz pēdām (63:61 69:61, 69:67, 75:67) līdz 36.minūtē aizspraucās priekšā (77:78). Taču tūlīt uz vakanto slovēņu līdera vietu “pieteicās” Prepeličs, pēdējās minūtēs gūstot 7 punktus (visās spēlē 21). Serbu līderi Bogdans Bogdanovičs (22) un Milans Mačvans (18) uz tiem atbildēt nespēja. No 80:82 slovēņi aizmuka līdz 92:82 un cīņa par čempionu kausu bija galā.

Komandām līdzsvars cīņā pie groziem (36-36) un trīspunktu metienos (8/26 - 8/25), serbi precīzāk uzbrukuši no tuvās distances (21/37 - 24/45), toties slovēņi krietni biežāk tikuši pie iespējas mest sodus (27/32 - 13/15).

ĢENERĀLSPONSORS: OlyBet Sports Bar

SADARBĪBAS PARTNERIBaltais Protein, Circle-K, Citroen, Live Riga, Peak, Ceļu pārvalde, VAS Latvijas dzelzceļš, Blindsave, Mangaļi, Valsts sportam

INFORMĒ: TVNet, Sportacentrs.com, Star FK, LETA, Draugiem.lv, LTV7, žurnāls "Klubs", basket.lv

EuroBasket2017

1.posms (31.augusts - 7.septembris)

A (Helsinki)   B (Telaviva)   C (Klužnapoka)   D (Stambula)

Izslēgšanas turnīrs (Stambula):

9. septembrī astotdaļfināls: Slovēnija-Ukraina 79:55, Vācija-Francija 84:81, Somija-Itālija 57:70, Lietuva-Grieķija 64:77

10. septembrī astotdaļfināls: Latvija - Melnkalne 100:68, Serbija - Ungārija 86:78, Spānija-Turcija 73:56, Horvātija-Krievija 78:101

12. septembrī ceturtdaļfināls: Vācija - Spānija 72:84, Slovēnija - Latvija 103:97

13. septembrī ceturtdaļfināls: Grieķija - Krievija 69:74, 21:30 Itālija - Serbija

14. septembrī pusfināls: Spānija - Slovēnija 72:92

15. septembrī pusfināls: Krievija - Serbija 79:87

17. septembrī par 3. vietu: Spānija - Krievija 93:85

17. septembrī fināls: Slovēnija - Serbija 93:85

Latvijas vīriešu valstsvienības statistika: Vīriešu izlase

Informācija par Latvijas vīriešu valstsvienības startiem Eiropas čempionātos: vēsture