Vīriešu valstsvienība: rūgta uzvara Podgoricā. Nākamās spēles novembrī, cerības spēlēt Tokijā nav zudušas

Latvijas vīriešu valstsvienība 2019. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra pēdējā spēlē pirmdien, 25. februārī, izbraukumā Podgoricā pārspēja Melnkalnes izlasi – 80:74 (16:8, 36:31, 60:55). Latvija un Melnkalne grupā finišēja ar 7 uzvarām tomēr sliktāka bilance savstarpējās spēlēs latviešus nobīda uz 4. vietu grupā un mūsu komanda nepiedalīsies Pasaules kausa izcīņas (čempionāta) finālturnīrā, kas no 31. augusta līdz 15 septembrim notiks Ķīnā. Latvijas komandai nākamais turnīrs sāksies 2019. gada novembrī – 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācija.

Tomēr Latvijas komandai, kas sasniegusi labāko bilanci starp komandām, kuras PK kvalifikācijas turnīra grupās ieņēma 4. vietu, saglabājas reālas izredzes 2020. gada jūnijā spēlēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Pēc 2019. gada Pasaules kausa rezultātiem 7 komandas – pa divām labākajām no Eiropas un Amerikas, kā arī labākās Āfrikas, Āzijas un Okeānijas vienības iegūs ceļazīmi uz Tokijas olimpiskajām spēlēm. Savukārt 16 komandas (bez zonu kvotām) iegūs ceļazīmes uz olimpisko kvalifikācijas turnīru. Uz to katra FIBA zona (Āfrika, Āzija Amerika un Eiropa) deleģēs vēl pa 2 komandām. FIBA jau paziņojusi, ka Eiropā vērā tiks ņemts sportiskais princips – ja vismaz 11 no komandām, kas Eiropu pārstāv Pasaules kausa izcīņā, jau Ķīnā iegūs tiesības spēlēt olimpiskajā kvalifikācijā, Eiropas papildus vietas tiks piešķirtas saskaņā ar PK kvalifikācijas noslēguma rangu tabulu un tā pirmkārt pienāksies 13. vietas īpašniecei Latvijas valstsvienībai.

**

Latvijas komandas treneru izstrādātais cīņas plāns paredzēja mūsu komandai izdevīga spēles ritma diktēšanu, maksimāli vilinot pretinieku garos spēlētājus ārā no groza apakšas un neļaujot Dubļevičam &co regulāri saņemt bumbu izdevīgās pozīcijās. Lai idejas nostrādātu, bija vajadzīga gan daudzpusīga spēle uzbrukumā, neaizraujoties tikai ar tālmetieniem, gan visa piecnieka aktīva darbība aizsardzībā un cīņā par atlēkušajām bumbām. Atkarībā no spēles situācijām, bija paredzēti vairāki aktīvas aizsardzības varianti, kuru kvalitatīvai izpildei bija vajadzīgs ātrums un veiklība.

Jau pirmajās minūtēs plāns nostrādāja, latvieši uzreiz izvirzījās vadībā (10:0) un melnkalnieši pie pirmajiem punktiem tika vien 6. minūtē. Taču šādas spēles nevar uzvarēt tikai ar efektīvu starta ofensīvu. Arī Latvijas komandas uzbrukuma ietekmēja gan īsais sagatavošanās laiks šajā sastāvā, gan spriedze. Piedevām atkārtojās Latvijas komandas problēmas ar atlēkušajām bumbām pie sava groza (puslaikā tikai 13-11). Pirmajā puslaikā lielākais pārsvars tika sasniegts 16. minūtē (28:16), taču Dereka Nīdhema iedvesmotie melnkalnieši ne tuvu nebija salauzti un puslaika rezultāts (36:31) solīja intriģējošu otro puslaiku.

Tāds tas arī bija. Trešās ceturtdaļas sākumā ar četriem precīziem trīspunktniekiem un agresīvu aizsardzību tika panākts lielākais pārsvars spēlē (50:37). Tomēr visā spēles garumā tālmetienu precizitāte tomēr nebija izcila (10/29 – 7/29), turklāt pretiniekiem izdevās veiksmīgi koriģēt akcentus uzbrukumā. Melnkalnes izlase samazināja punktu starpību zem kritiskajiem 9 punktiem ()50:43, 59:49, 59:55, 63:55, 63:60, 70:73). Pēdējo reizi +9 bija 80 sekundes pirms beigām (75:66), taču ībrīdi vēlāk palika 75:71. Pēdējā minūtē latviešiem bija divas iespējas ar tālmetieniem panākt vajadzīgo rezultāta starpību, tomēr tie nebija precīzi.

Latvijas vīriešu valstsvienības galvenais treneris Arnis Vecvagars:

“Spēles likteni izšķīra pie sava groza zaudētās bumbas, kas pretiniekiem deva iespēju gūt daudz punktu ar otrajiem metieniem (22-18 pie mūsu groza, kopā atlēkušās 27-42), kaut arī ilgi spēlējām ar pagaru sastāvu. Piedevām otrajā puslaikā slikti spēlējām aizsardzībā 1:1. Pēdējās minūtes sižetu ietekmēja Strēlnieka savainojums.

Paldies līdzjutēiem un visiem, kas mūs atbalstīja."

ĢENERĀLSPONSORS: OlyBet Sports Bar

SADARBĪBAS PARTNERI: PF "Ķekava", Circle-K, Citroen, Live Riga, LDz Cargo, Peak, Mangaļi, Valsts sportam

Latvijas valstsvienība statistika

Pasaules kausa kvalifikācija. I grupa

25. februārī: 2Melnkalne - Latvija 74:80, Slovēnija - Ukraina 85:84, Spānija - Turcija 74:58

6. Slovēnija 3-9 904:978

J grupa.  25. februārī: Lietuva - Itālija 86:73, Ungārija - Horvātija 84:65, Polija - Nīderlande. Noslēguma tabula: Lietuva* 11-1, Itālija* 8-4, Polija* 7-4, Ungārija 6-6, Horvātija 4-8, Nīderlande 3-8.

K grupa. 24. februārī: Krievija - Somija 91:76, Francija - Čehija 82:66, Bosnija - Bulgārija 87:67. Noslēguma tabula: Francija* 10-2, Čehija* 8-4, Krievija* 8-4, Somija 6-6,  Bulgārija 4-8, Bosnija 2-10.

L grupa. 24. februārī: Serbija - Izraēla 97:76, Gruzija - Igaunija 77:84, Vācija - Grieķija 63:69. Noslēguma tabula: Grieķija* 11-1, Vācija* 9-3, Serbija* 7-5, Gruzija 5-7, Izraēla 5-7, Igaunija 4-8.

Katras grupas trīs labākās komandas spēlēs Pasaules kausa izcīņas turnīrā.

2019. gada Pasaules kausa izcīņas turnīrā 32 komandas cīnīsies ne tikai par uzvarētāju kausu un medaļām, bet arī ceļazīmēm uz 2020. gada olimpiskajām spēlēm Tokijā, kā arī olimpiskajiem kvalifikācijas turnīriem.