Logo

E-basketbols: dzīvojam un spēlējam veselīgi

E-basketbols: dzīvojam un spēlējam veselīgi

E-basketbols ir labs veids, kā atpūsties un novirzīt domas no ikdienas darbiem, taču ļoti svarīgi ir ierobežot pie ekrāna pavadīto laiku un ievērot citus veselīga dzīves veida principus – uzsver bezpelņas organizācijas “BIOGAMING” valdes priekšsēdētājs Martins Muitenieks un fizioterapeits Niklāvs Ērcītis, kuru mērķis ir veicināt veselīgu veidu kā spēlēt. Gatavojoties Latvijas e-Basketbola līgas otrajam čempionātam, iepazīstinām dalībniekus un citus e-basketbola entuziastus ar ekspertu atziņām un ieteikumiem.

Ar ko nodarbojas “BIOGAMING”?

Martins Muitenieks. Mēs apzināmies, ka videospēļu spēlēšana mūsdienās ir ļoti populāra un to dara liels procents bērnu un jauniešu, tāpēc mūsu galvenais mērķis ir koncentrēties uz veselīga dzīvesveida popularizēšanu un attīstīšanu esporta un geiminga pasaulē. Paralēli rīkot un organizēt neatkarīgus turnīrus, līgas un pasākumus, radot vienotu vidi, kur tiek veicināta esporta izaugsme Latvijā un ir dota iespēja īstenot organizācijas un komūnas kopējās vērtības. Papildus tam – lielu uzsvaru vēlamies arī likt uz jauniešu un vecāku/pieaugušo konsultēšanu un izglītošanu saistībā ar esportu, video spēlēm, geimingu un digitālo vidi kopumā.

Kāpēc būtu jāvelta laiks video spēlēm?

Martins Muitenieks. Protams, ka katram geimerim būs savs motīvs, taču ar vien vairāk parādās pierādījumu un pētījumu par to, ka videospēles var attīstīt prātu daudzās šķautnēs, kuras nemaz savādāk attīstīt nav iespējams, taču kurām ir ļoti būtiska loma ikdienas dzīvē. Videospēļu spēlēšana var palīdzēt uzlabot, piemēram, reakciju, lēmumu pieņemšanu, uzmanības noturēšanu, stratēģisko domāšanu, komunikāciju, komandas darbu un daudz citas vērtīgas iemaņas un prasmes.

Citam tā ir izklaide un brīvā laika pavadīšana savā nodabā vai draugu lokā, citam tā ir karjera un nepārtraukta attīstīšanās gan teorētiski, gan praktiski, lai kļūtu labāks.

Retā gadījumā, tā var būt vienīgā iespēja jebkādai sociālajai integrācijai.

Ko nozīmē “veselīgs veids, kā spēlēt”?

Martins Muitenieks. Šeit būtiski ir nošķirt esportu kā disciplīnu un vienkāršu videospēļu spēlēšanu izklaides nolūkiem. Lai spēlētu veselīgi ir jārada veselīgs balanss savā ikdienā. Kā esportistam, tā arī ikdienišķam geimerim blakus videospēlēm ir svarīgi sekot līdzi savam veselības stāvoklim un dzīvesveidam – fiziskām aktivitātēm, uzturam un psihoemocionālajai veselībai. Esportista gadījumā, pret to vajadzētu attiekties disciplinētāk, līdzīgi kā tas notiek tradicionālajos sporta treniņos.

Kāpēc, Jūsuprāt, ir tādi sabiedrības aizspriedumi par esportu?

Martins Muitenieks. Galvenokārt tās ir nesaskaņas paaudžu vērtībās, izrietot no straujās digitālo iespēju attīstības. Es teiktu, ka tas ir informācijas trūkuma un daļēji arī iekšējas spītības dēļ. Manuprāt, vairums cilvēku nav praksē pamēģinājuši un centušies iedziļināties, izprast, kāpēc tik liels apjoms ar cilvēkiem ir ieinteresēti tajā un nodarbojas ar to. Var piekrist, ka esportam un geimingam ir savas negatīvās un ēnas puses, taču to ir iespējams veselīgi balansēt.

Ko nozīmē būt esporta fizioterapeitam?

Niklāvs Ērcītis. Ikdienā strādāju ar dažādiem pacientiem un liela daļa no tiem ir sēdoša darba veicēji, kuri pavada lielāko dienas daļu sēdus pozīcijā, taču geimeriem un esportistiem var rasties specifiskākas pārslodzes traumas, kā arī muskuļu disbalanss, stājas asimetrijas un nereti arī galvas sāpes. To visu izraisa pārlieku ilga un visbiežāk neergonomiska sēdēšana. Tādēļ svarīgākais ir paņemt regulāras pauzes un izkustēties, kā arī veikt dažādus vingrinājumus, kuri veicinātu stājas uzlabošanu un mazinātu šo iepriekš minēto muskuļu disbalansu. Protams tam visam klāt nāk arī izglītošana par pareizu sēdēšanu, miega nozīmīgumu dienas ciklā un sabalansētu uzturu. Pārmērīgi spēlējot, šī lietas nereti tiek neievērotas. Kā arī tiek ieteikti profilaktiski vingrinājumi pret iespējamām, biežāk, pārslodzes traumām.

Kā zināt, ka tiek spēlēts “pārāk ilgi”?

Niklāvs Ērcītis. Biežākās pazīmes, kad spēlē par ilgu, ir pārmaiņas acīs, rodas sajūta, ka tās ir sausas. Grūtības nosēdēt pareizi, bieža dīdīšanās, pozu maiņa, un arī zūd koncentrēšanās spējas, kas noved pie snieguma pasliktināšanās. Miega traucējumi, nespēja iemigt pēc spēlēšanas. Var parādīties arī galvassāpes no pārlieku ilgas spēlēšanas/skatīšanās ekrānā.

Kā atrast balansu starp esportu un reālo dzīvi?

Niklāvs Ērcītis. Ja esports netraucē dzīvi ārpus tā, tad viss ir kārtībā. Vēlams ir atrast citas intereses bez esporta. Uzskatu, ka liela māksla ir dienas organizēšana, ja spēj to sakārtot pa stundām un uzstādīt savu spēlēšanas limitu (vēlams ne vairāk kā pāris stundas) tad nevajadzētu būt problēmām. Ikdienas kārtībā obligāti iesaistot fiziskās aktivitātes, palasot kādu izglītojošu materiālu vai pavadot laiku ar draugiem un ģimeni, tad mazliet uzspēlējot videospēles nebūs nekāds lielais ļaunums. Mūsdienu situācijā kad klātienē tikties ar draugiem nedrīkst, vai tāda veida tikšanās ir ierobežota, ir labi, ka ir šāda veida platformas kur spēlējot videospēles var uzturēt kontaktu ar draugiem, kas noteikti ir labums mentālajai veselībai. Tomēr visu daram ar mēru, nevajag aizrauties ar pārlieku spēlēšanu!

Dienā ieteicams spēlēt ne vairāk kā…

Niklāvs Ērcītis. Ieteicamais laiks pie ekrāna dienā būtu aptuveni 2-3 stundas. Profesionāli Esportisti visbiežāk šo laiku pārsniedz, bet to pavada kvalitatītvi - trenējoties pie savas spēles specifikas reizē arī ergonomiski sēžot un ik pa laikam paņemot regulāras pauzes un izkustoties. Bet šis laiks nav attiecināms uz visa vecuma cilvēkiem. Bērniem šis ieteicamais laiks pat būtu vēlams mazāk kā 2 stundas dienā, it īpaši skolas dienās, bet mūsdienās ar attālinātām mācībām tas ir neiespējami, tādēļ vēl svarīgāk šobrīd ir šīs  regulārās pauzes, fiziskās aktivitātes, pareizs uzturs un miegs.

Kā pareizi sagatavot prātu un ķermeni esportam?

Niklāvs Ērcītis. Sagatavot prātu noteikti būtu grūtāk kā ķermeni, jo ir ļoti grūti sevi sagatavot katrai iespējamai stresa situācijai, kas var piemeklēt tevi spēlējot. Jāmāk kontrolēt savas emocijas, jācenšas būt pozitīvam, jātiecas uz mērķi un jādomā vairāk tieši par pašu spēli nevis uzvaru un, protams, jāgūst prieks no tā. Ķermenim ir vajadzīga kārtība galvā un, ja tur ir haoss, tad ar traumatisma risks palielinās un sniegums mazinās kā jebkurā citā sportā. Toties uzskatu, ka ķermeni var vieglāk sagatavot, protams, ir jāzin, kas tam ir vajadzīgs un cik daudz vajadzīgs.

Vairāk lasi šeit

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!