Logo

Oskars Lucis: tiesāšanas akcenti 2020. gada sezonā

Oskars Lucis: tiesāšanas akcenti 2020. gada sezonā

Trīs dienas Liepājā starptautiskā turnīra "Wind Basket 2019" laikā risinājās Latvijas basketbola līgu tiesnešu seminārs. Ar galvenajām atziņām un tiesāšanas akcentiem 2019./2020. gada sezonā iepazīstina FIBA tiesnešu instruktors Latvijā Oskars Lucis.

Cik tiesnešu nākamsezon strādās Latvijas līgās?

Seminārā piedalījās 76 tiesneši, starp tiem deviņi debitanti, kuri veiksmīgi absolvējuši Latvijas Jaunatnes basketbola līgas tiesnešu programmu un nopelnījuši iespēju vadīt pieaugušo līgu spēles. LBS Tiesnešu komisija 20 arbitrus rekomendē augstākā līmeņa sacensību – šosezon tas būs Pafbet Latvijas – Igaunijas līgas turnīrs – vadīšanai (sezonas vidū šajā sarakstā iespējamas izmaiņas). Citi licencētie tiesneši vadīs Latvijas – Lietuvas – Igaunijas sieviešu līgas, kā arī LBL2 un LBL3 spēles. Tiesnešu izaugsme – arī fakts, ka 11 Latvijas tiesnešiem ir piešķirtas FIBA licences uz nākamajām divām sezonām – apliecina, ka tiesnešu attīstības programma darbojas veiksmīgi.

Kas bija semināra darba kārtībā?

Teorētiskās nodarbības un noteikumu zināšanu tests, prakse – turnīra spēļu tiesāšana un spēļu analīze, fiziskās sagatavotības testi. Uzstājās arī vieslektors – starptautiskās kategorijas florbola tiesnesis Mārtiņš Gross, papildinot komunikācijas sadaļu.

Kādi bija galvenie akcenti?
Tiesāšanas tehnikā uzsvars uz tiesnešu mehāniku un pozīcijas izvēli. Pamatdoma – ja būsim pareizā vietā pareizā laikā, labāk redzēsim situāciju un būs kvalitatīvāki lēmumi.
Nesportiskās piezīmes – izmantojām gan FIBA mācību materiālus, gan piemērus no Eirolīgas, Čempionu līgas, Latvijas – Igaunijas līgas spēlēm.

Piezīme metienā –gan trīspunktu, gan divpunktu metienu gadījumos. Pamatdoma ir maksimāli aizstāvēt uzbrucēju situācijās, kad aizsargs paliek kājas zem metēja atļautajā piezemēšanās laukumā. Iepriekšējā sezonā, arī nupat Pasaules kausa izcīņā, aizsargu nepareiza rīcība bija cēlonis vairākām traumas.
Tēlošanagalvas raušana, provokācijas, kontaktu meklēšana pēc metiena.
Video atkārtojumu sistēmas (IRS)lietošanas noteikumi. Plānots, ka to varēsim izmantot visās (Latvijas – Igaunijas līgas spēlēs). Nākotnē plānots šādu sistēmu ieviest arī LBL2 spēlēs.

Pasaules kausa izcīņas laikā tiesneši vairākkārt nokļuva uzmanības centrā. Neiedziļinoties konkrētās epizodēs, viesīsim skaidrību par IRS izmantošanu. Kādās situācijās to drīkst darīt un kāda ir procedūra?

FIBA Noteikumos paredzētas 15 situācijas ( Eirolīgā vēl dažas papildus).

Visas spēles laikā IRS varam izmantot 6 situācijas:

  1. divpunktu vai trīspunktu metiens (uzkāpa uz 3 p. līnijas vai nē)
  2. kam jāizpilda soda metiens/i’
  3. 2 vai 3 soda metieni, ja pārkāpums fiksēts metienā tuvu 3.p.īnijai;
  4. parastā, tehniskā, nesportiskā vai diskvalificējošā piezīme. Spēles laikā obligāti jābūt fiksētam pārkāpumam. Tad, izmantojot IRS,  var paaugstināt vai pazemināt soda sankciju;
  5. laika kontrole – spēles vai 24 s pulksteņa kļūda;
  6. fiziskās vardarbības situācijās (grūstīšanās, sitieni) identificēt dalībniekus un precizēt vainas pakāpi, lai piešķirtu adekvātus sodus.

Katras ceturtdaļas un/vai jebkura pagarinājuma beigās IRS var izmantot 5 situācijās, lai precizētu:

  1. precizējot vai metiens izdarīts laikus;
  2. vai pēdējā metiena izpildītājs nav uzkāpis uz līnijas
  3. vai nav pārkāpts 24/14 s noteikums;
  4. vai nav 8 s noteikuma pārkāpums;
  5. vai pārkāpums izdarīts spēles laikā

4.ceturtdaļas un/vai jebkura pagarinājuma pēdējās 2.minūtēs IRS var izmantot 4 situācijās, lai precizētu:

  1. vai nav pārkāpts 24/14 s noteikums;
  2. vai pārkāpums izdarīts pirms metiena vai metiena brīdī;
  3. auts – bumba atstājusi laukumu vai nē;
  4. neatļauta iejaukšanās bumbas lidojumā (bloķēts metiens, aizskarta groza konstrukcija). Obligāts priekšnoteikums – IRS var izmantot, ja tiesneši apstādinājuši spēli (neatkarīgi vai grozs skaitās, vai nē). Piemēram, Pasaules kausa izcīņas spēlē .Lietuva – Francija tiesneši nefiksēja pārkāpumu un neapstādināja spēli, tāpēc nedrīkstēja izmantot video.

Attīstot procedūru, IRS atkārtojumus vienmēr jāskatās spēles vecākajam tiesnesim kopā ar tiesnesi, kurš fiksējis pārkāpumu. Ja nepieciešams, var piesaistīt trešo tiesnesi. Gala lēmumu pieņem spēles vecākais tiesnesis. Pirms IRS izmantošanas, tiesnešiem laukumā jāpieņem lēmums. Ja video nav redzams pārkāpuma brīdis, tiesneši paliks pie pirmā lēmuma.

Vēl viens “modes” jautājums – nesportiskās piezīmes. Kā panākt konsekvenci traktējumos (turklāt nošķirot apzinātu nesportisku rīcību no situācijām, kad tikai pēc ilgas video pētīšanas tiesneši izšķiras piešķirt nesportisku piezīmi), kā nodrošināt, ka spēļu likteni sasprindzinātās galotnē izšķir spēlētāji nevis diskutējami tiesnešu lēmumi.

Noteikumos ir skaidri atrunātas situācijas un 5 kritēriji, pēc kuriem jāvadās piešķirot šādu pārkāpumu.

Primārais kritērijs – nesportiskā piezīme var būt tikai pēc kontakta.

Kritēriji:

C1: nav spēle uz bumbu basketbola noteikumu un spēles gara ietvaros (piemēram, pretinieks tiek rauts/ turēts aiz krekla; apzināts pārkāpums spēlēs pēdējās sekundēs nespēlējot uz bumbu);

C2: smags, rupjš pārkāpums;

C3: mākslīgs kontakts – aizsargs nespēlē uz bumbu – apturot uzbrucēja virzību ātrajā uzbrukumā (tā dēvētā taktiskā piezīme).

C4: ja aizsargs izdara pārkāpumu no sāniem vai muguras situācijā, kad starp uzbrucēju un pretinieku grozu nav citu aizsargu. Šis noteikums darbojas līdz spēlētājs sāk izdarīt metienu. (labs piemērs no Pasaules kausa: spēlēs Spānija –.Polija pēc IRS izmantošanas tiesneši pārkvalificēja pārkāpumu kā nesportisku (parasts pārkāpums no sāniem, bet starp spāņu spēlētāju un poļu grozu nebija neviena aizsarga).

C5: ja 4.ceturtdaļas vai jebkura pagarinājuma pēdējās 2  minūtēs, bumbai atrodoties auta izmetēja rokās, aizsardzības komandas spēlētājs izdara parastu pārkāpumu, tas tiek traktēts kā nesportisks (reālajā dzīvē visretāk fiksēts pārkāpumi, jo tiesneši preventīvi pirms bumbas ievadīšanas spēlē informē aizsardzības komandas spēlētājus par šāda soda iespējamību).

Pērn sezonas laikā Tiesnešu komisija vairākkārt sagatavoja video materiālus, skaidrojot strīdīgās situācijas, tai skaitā nebaidoties atzīt tiesnešu kļūdas. Vai šī prakse tiks turpināta?

Jā, noteikti! Regulāri par dažādā situācijām. Tas uzlabo visu sabiedrības izpratni par basketbolu.

 

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!