Nedēļas nogalē ar U12 un U13 grupu komandu miniturnīriem un vairākām spēlēm vecākajās grupās startē Latvijas Jaunatnes basketbola līgas 28. sezona. Tajā jau tradicionāli tiks noskaidroti valsts jaunatnes čempioni 14 grupās, kā arī risināsies īpaši turnīri pašiem mazākajiem basketbolistiem
LJBL darbu kopš jūlija vada jaunā direktore Ieva Lejiņa, kura iepriekš četras sezonas organizēja un turpinās organizēt dažādu Jaunatnes līgas projektu – NBA Junioru līgas čempionāta, Talantu nedēļas, “Baltais” kausa izcīņas u.c. – īstenošanu.
“Jaunatnes basketbola līga – tie ir gandrīz 7000 jauno basketbolistu, gandrīz 400 komandas, vairāk nekā 4000 spēles sezonā un divi darbinieki LJBL birojā. Lai tik lielā saimniecībā viss ritētu raiti, ļoti svarīgi ir sarunāties. Gan novērtēt, ko darām labi, gan laikus pamanīt, ko varam uzlabot. Tāpēc jau vairākus gadus finālturnīru laikā esam aptaujājuši LJBL dalībnieku vecākus, kuru idejas un kritiskās piezīmes pēc tam apspriestas Jaunatnes komisijā vai pārsūtītas sporta skolām. Šodien, jaunās sezonas priekšvakarā, atbildu uz jautājumiem, kas interesē daudzus, un šādu praksi turpināsim,” LJBL direktore aicina uz sadarbību.
1.tēma – spēļu kalendārs
Pieejamība un precizitāte. Piekrītu – būtu lieliski, ja sezonas sākumā būtu zināms spēļu grafiks līdz maijam, spēles notiktu tikai brīvdienās un netiktu pārceltas utt. Diemžēl realitātē šo procesu ietekmē daudzi objektīvi un subjektīvi apstākļi – zāļu pieejamība, treneru noslodze, bērnu slimošana, līdzdalība lielajos starptautiskajos turnīros un izmaiņas to kalendārā, kāda komanda nāk klāt, kāda izstājas. Tāpēc sezonas kalendārs tiek un tiks veidots divās daļās – vispirms pirmajam aplim, tad otrajam. Un izmaiņas būs, ja abas komandas par tām spēs vienoties Nolikumā paredzētajā kārtībā.
Stabilitāte. LJBL čempionāta Nolikumā esam apgrūtinājuši spēļu pārcelšanas procesu un stingrāk prasām ievērot termiņus, paredzot gan soda naudas, gan tehniskos zaudējumus. Sodīšana nav pašmērķis, taču, iespējams, līdz šim brīvības bijis par daudz, jo treneri bieži rīkojas tikai savas komandas interesēs, neņemot vērā, ka vienas spēles pārcelšana izraisa ķēdes reakciju. Cienīsim viens otru un ievērosim noteikumus.
Spēļu skaits. Esam kritizēti no abām pusēm – ka spēļu par daudz un par maz. Ne visas problēmas iespējams atrisināt centralizēti. Piemēram, ja bērns spēlē arī gadu vai pat divus gadus vecākā grupā, nav brīnums, ka spēles pārklājas un slodze pieaug. Mēģinājumi mehāniski ieviest spēļu limitus nav pats labākais risinājums, tomēr šogad U14-U19 grupās tāds ir noteikts – līdz finālturnīriem puišiem ne vairāk kā 44, meitenēm – 30 spēles. Izlašu kandidātu slodzi kontrolē jaunatnes izlašu vadītāji. Lielākā atbildība par spēlētājiem ir sporta skolām un treneriem, kuriem jāizvērtē dažādu turnīru lietderība un jāplāno darbs tā, lai neciestu ne treniņi, ne mācības. Ja rodas šaubas vai jautājumi – visupirms jākomunicē ar savām sporta skolām.
2. tēma – LJBL tēls
LJBL mērķi. Skrienam pēc diviem “zaķiem”. No vienas puses LJBL čempionātā aug spēlētāji, kuri pārstāvēs Latviju jaunatnes izlasēs un vēlas veidot profesionālo karjeru, tāpēc turnīram jāveicina sportiskās meistarības izaugsmi. No otras – absolūti lielākā daļa LJBL dalībnieku basketbolu spēlēs vaļasprieka līmenī, tāpēc svarīgi veidot pozitīvu, vispusīgu personību izaugsmi veicinošu vidi, lai basketbola spēlēšana skolas laikā veicinātu izaugsmi visās dzīves jomās. Abi virzieni, manuprāt, ir vienlīdz svarīgi.
Svētku sajūta un rutīna. Svētkus ikdienā un finālturnīros var radīt ne tikai divi LJBL biroja darbinieki – arī paši dalībnieki, treneri un vecāki. Gan finālturnīru laikā rīkoto aktivitāšu, gan talantu nedēļās pieredze līdz šim bijuši ļoti dažāda – ir atsaucīgi treneri un audzēkņi, bet ir arī tādi, kuri katru ārpuszāles aktivitāti uztver kā apgrūtinājumu, uzskatot, ka sporta skolā jāmāca tikai spēlēt basketbolu. Sacensībās, kuras piedalās vispārizglītojošo skolu komandas, ažiotāža veidojas dabiskā ceļā, jo tajās klašu kolektīviem ir stiprākas savstarpējās solidaritātes saiknes. Sporta skolu ārpuslaukuma tradīcijas daudzviet vēl stipri jākopj.
Sekmības kontrole. Turpināsim – nesekmīgie finālturnīros nespēlēs.
Translācijas. Video tiešraižu skaits katru sezonu atkarīgs no finansējuma. Paldies visiem vecākiem, kuri filmē savu bērnu komandu spēles un padara tās redzamas arī citiem interesentiem. Ja ir konkrētas idejas, kā LJBL padarīt vēl redzamāku – esam atvērti sarunām.
3. tēma – tiesneši
Vieta, kur mācīties. LJBL nav sacensības profesionāļiem – tā ir vieta, kur bērni un jaunieši mācās. Gan spēlēt, gan tiesāt. Absolūti lielākā daļa tiesnešu ir Sporta skolu audzēkņi – citas “āderes” tiesnešu sagatavošanai nav un nebūs, bet par Meistaru neviens nav piedzimis. Kļūdas bija, ir un būs. Tādas ir pat NBA un Eirolīgas tiesnešiem.
LJBL darbojas jauno tiesnešu attīstības programma, notiek apmācība. Tiesnešu darbu izvērtē novērotāji – pieredzējuši tiesneši, bet visās spēlēs klāt viņi nevar būt. Oficiāli iesniegtu informāciju par tiesnešu negodprātīgu vai nekvalificētu rīcību izvērtē LJBL tiesnešu programmas vadītājs Oskars Lucis, un tie ietekmē tiesneša karjeru. Svarīgākās spēles finālturnīros vada tiesneši, kuri šādu iespēju nopelnījuši ilgākā laika posmā.
Komunikācijas kultūra. Plašs darba lauks – komunikācijas uzlabošana četrstūrī: tiesneši – treneri – spēlētāji – vecāki. Vairākās anketās lasāmas paškritiskas piezīmes par vecāku uzvedību, necieņu pret bērniem un tiesnešiem. Pirms mest akmeni citiem – pretiniekiem, tiesnešiem, treneriem – aicinu censties ietekmēt to, ko vari ietekmēt – savu (savu bērnu) meistarību. Un padomāt, kāda būtu jūsu reakcija, ja smagi apvainojumi tiktu vērsti pret jūsu bērnu. Atgādinu arī, ka komandas treneris atbild ne tikai par savas komandas sportiskajiem rezultātiem un spēlētājiem – arī par atbalstītāju uzvedību. Cienīsim viens otru.
4. tēma - komunikācija
Basket.lv informācijas precizitāte. Ņemot vērā lielo datu apjomu, informācija par katru komandu – spēlētājiem, viņu aktuālajiem datiem un fotogrāfijām – sistēmā ievada un var izlabot attiecīgās sporta skolas pārstāvji. To var darīt treneris, bet var darīt arī kāds vai kādi, kam uzticēts šāds pienākums. Ja pamanāt neprecizitātes – un tādu patiesi ir daudz – lūdzu, vispirms meklēt risinājumus savās sporta skolās! LJBL Nolikumā paredzētas sankcijas par neprecizitātēm komandu pieteikumos, tomēr ceram, ka tās nebūs jāliek lietā.
Online statistika. Superlīgas turnīros U14-U19 grupās tiek nodrošināta online statiskas translācija un spēļu rezultātu automātiska ģenerēšana. Ņemot vērā ieteikumus, U12 un U13 grupās finālturnīru laikā tiks nodrošinātas spēļu rezultāta online translācija, nerakstot detalizētu statistiku. Tā ir principiāla izšķiršanās – šajā vecumā (arī vēlāk, bet šajā – īpaši) bērniem un arī viņu atbalstītājiem jākoncentrējas uz spēju attīstīšanu nevis statistikas pētīšanu.
Nacionālajā līgā finansiālu iemeslu dēļ online statistika netiek rakstīta. Par spēļu rezultātu un spēlētāju gūto punktu ievadīšanu statistikas sistēmā atbild spēļu rīkotāji – sporta skolas.
Statistikas tiešraižu kvalitāte. Basket.lv darbība nepārtraukti tiek monitorēta, operatīvi novēršot defektus. Ja lapa “uzkaras”, kļūmes novēršanu var sekmēt informācija, kādā pārlūkā tā fiksēta.
Basket.lv/ljbl struktūra un saturs. Kritikas līdz šim bijis vairāk par lietderīgiem priekšlikumiem. Sadaļas struktūra ir un būs sarežģīta, jo rīkojam čempionātu 14 grupās, vairākās līgās un zonās.
Interaktivitāte. Par aktualitātēm operatīvi informējam LJBL instagram kontā. Izmantojam arī Basketbola savienības kopīgo Facebook kontu, bet domājam par atsevišķa LJBL konta izveidošanu.
Par vecāku iesaisti. Viens no veidiem – vecāku anketēšana, ko veicam sabraukumu un finālturnīru laikā. Iepriekšējos gados veidotas vecāku fokusa grupas dažādu problēmu apzināšanai un pārrunāšanai. Lai sadarbība kļūtu regulāra, būtu lieliski, ja vecāki pašorganizētos, ko Latvijas mērogā izdarīt nebūs viegli Taču daudzas vecāku iesaistes idejas īstenojamas sporta skolās, kas patiesībā veido LJBL “mugurkaulu”.
5. tēma – finālturnīri
Tiesības piedalīties. LJBL finālturnīros tiek izcīnītas Latvijas čempionātu medaļas 14 grupās un katrā no tām ir tiesības piedalīties visiem spēlētājiem un visām spēlētājām, kas atbilst vecuma cenzam. Arī labākajiem, kas sportiskās mērķtiecības dēļ visu sezonu spēlējuši kopā ar gados vecākiem vai piedalījušies LBL2 vai LBL3 turnīros. Tāpēc arī turpmāk būs situācijas, kad finālturnīros dažas komandas būs stiprākas nekā sezonas laikā. Diezin vai īstam sportistam sagādātu gandarījumu medaļa, kas izcīnīta, nepiedaloties visiem labākajiem.
Šosezon izmēģināsim jaunu kārtību – U19 grupā, kuras labākajiem dalībniekiem ir lietderīgi sezonas laikā spēlēt pieaugušo turnīros, komandas pirms finālturnīriem izslēgšanas spēļu tabulā tiks “izliktas”, izvērtējot pieteiktos sastāvus. Būs diskusijas, būs arī neapmierinātie, tomēr katram būs iespēja savu spēku pierādīt laukumā.
Limits – katram ne vairāk kā divi finālturnīri – ieviesti vairāku apsvērumu dēļ: lai pasargātu labākos no pārslodzes (tai skaitā neatņemtu laiku treniņiem un mācībām), lai motivētu sporta skolas gatavot pilnas komandas, nevis ar dažiem izcilniekiem kolekcionētu medaļas. Priekšlikums atcelt limitu tika apspriests gan Treneru, gan jaunatnes komisijās, abām kategoriski iestājoties par tā saglabāšanu.
Termiņi. LJBL finālturnīru grafiks tiek izstrādāts, ņemot vērā izlaiduma klašu – 9. un 12. – eksāmenu grafiku un, iespēju robežās, iestājeksāmenus. Diemžēl to termiņi visās skolās nav vienādi, un bieži tiek izziņoti vēlu, tāpēc kādam iznāk ciest.
Zvaigžņu piennieki. Jaunatnes komisija nolēma atteikties no labāko spēlētāju apbalvošanas U12 un U13 grupās, toties iedibināt balvas labākajiem aizsardzības spēlētājiem. Zvaigžņu kults gan rada blaknes arī pusaudžu vecumā, tāpēc svarīgi ieaudzināt veselīgu attieksmi pret basketbolu un dzīves vērtībām. Tai skaitā neaizrauties ar statistikas nozīmes pārspīlēšanu, uzvērt, ka basketbols ir komandas spēle utt.
Fināli Nacionālajā līgā. Ideja apspriesta vairākkārt, bet praksē sezonas beigās daudzi treneri nav bijuši ieinteresēti aizvadīt “liekas” spēles.
Veiksmīgu sezonu, tiekamies basketbola zālēs!
Jautājumus un ierosinājumus, lūdzu, sūtiet: ieva.lejina@lbs.lv
Komentāri (0)